Przechowywanie towarów to proces, który wymaga zaangażowania odpowiednich zasobów. Nie sposób robić tego dobrze bez odpowiedniego magazynu a także bez odpowiedniej organizacji pracy. Coraz popularniejsze staje się powierzanie przechowywania towarów firmom zewnętrznym. Z czym ono się wiąże.

Magazyn

Aby przechowywać towar niezbędne jest posiadanie odpowiedniej przestrzeni. Najlepiej jeśli jest to odpowiednio przystosowany magazyn. Oczywiście w przypadku produktów prostych wystarczy jedynie dach nad głową. Jeśli jednak chcemy przechowywać produkty bardziej złożone niezbędne będzie stworzenie odpowiednich warunków. Przykładem są tu chłodnie w magazynach.

Bezpieczeństwo

Magazynowanie jako przestrzeń lub infrastruktura do dyspozycji to jedna sprawa. Inną sprawą jest magazynowanie jako zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa. Chodzi tu przede wszystkim o odpowiednią ochronę w postaci alarmów, ochrony osobowej oraz zabezpieczeń, które sprawią, że przechowywane produkty nie będą zagrożone kradzieżą.

Obsługa

Bezpieczeństwo i infrastruktura są ważne, ale nie zapewniają pełnej funkcjonalności jeśli nie idą w parze z właściwą obsługą. Przez właściwą obsługę rozumiemy posiadanie odpowiedniej organizacji magazynu. Chodzi o łatwy dostęp do pożądanych produktów a także rozłożenie ich na półkach w takich sposób, że dotarcie do nich jest ułatwione. Wyszukiwanie produktów nie może być procesem czasochłonnym bo nierzadko to właśnie czas w magazynowaniu jest najważniejszy.

Outsourcing

Skoro wiemy na co składa się przechowywanie to możemy przejść do tego dlaczego dobrym pomysłem jest outsourcing magazynu

W pierwszej kolejności jest to dobre rozwiązanie, ponieważ nie wymaga od nas budowania na własną rękę magazynu i organizowania go w sposób profesjonalny. Po drugie, outsourcing zdejmuje z nas część istotnych obowiązków. Po trzecie, outsourcing magazynu to sposób na przyśpieszenie obsługi, gdyż zwykle takie magazyny są ulokowane w najbardziej dogodnych miejscach.