Nie minęło jeszcze sto lat odkąd emancypantki uwolniły kobiety od konieczności noszenia gorsetów. Ten element bielizny był popularny przez setki lat, przyczyniając się do zniekształcenia postawy i powikłań, często prowadzących do przedwczesnej śmierci, u wielu kobiet.

Niestety, ta niepozorna bielizna damska była dla wielu prawdziwym piekłem. Dziś wraca moda na gorsety, jednak zupełni inne niż te, w jakich musiały się dusić nasze prababki. Dziś ta bielizna damska jest piękna, noszona na wierzchu lub jako bielizna, na specjalne okazje. Można ją kupić jedynie w dobrych sklepach z bielizną, a także w sklepach erotycznych, ponieważ to właśnie z tych miejsc wyłoniła się moda na gorsety. Niewiele osób wie, że ta bielizna damska królowała w szafach i skrzyniach kobiet przez kilka wieków. Początki gorsetów to czternasty wiek. Najbardziej krępujące były gorsety popularne jako bielizna damska pod koniec dziewiętnastego wieku. Były one niezwykle mocno zaciskane, a sięgały do połowy bioder. Efekt był taki, że wyszczuplały one również brzuch, jednak za cenę o wiele większych kosztów dla zdrowia biuściaste kobiety. Dziś tego typu bielizna damska jest całkowicie bezpieczna. Sznurowana luźno, nie ma na celu zniekształcać ciała osoby noszącej, ale jedynie je upiększać. Poza tym dziś kobiety noszą gorsety bardzo rzadko, z reguły jedynie na specjalne okazje. Nie ma więc niebezpieczeństwa, jakie niosło za sobą długotrwałe noszenie tego typu gorsetów.

bielizna damskaW każdym razie bielizna damska zmieniła całkowicie swoje oblicze. Przede wszystkim przestała być elementem zniewolenia kobiet, a stała się elementem estetycznym czy też podkreślającym urodę. Dzisiejsza bielizna damska może nawet przyczynić się do polepszenia zdrowia. Na przykład dobrze dobrany stanik to duże odciążenie dla kręgosłupa osoby mającej duże piersi. Dlatego też tak wiele kobiet współczesne staniki sobie chwali, a jeszcze więcej z nich nie wyobraża sobie bez nich życia. Poza tym dziś bielizna damska nie jest już towarem tak drogim, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu, i każdy może sobie na niego pozwolić.