Na co dzień rzadko zastanawiamy się jak wyglądała bielizna damska w dawnych czasach. Co nosili nie tylko nasi dziadkowie, ale na przykład królowie czy królowe w dawnych czasach.

Takie eksponaty można znaleźć na nielicznych wystawach zachowanej z tamtych czasów bielizny. Przykładem mogą być muzea angielskie, gdzie całkiem często wystawiana jest bielizna anais z okresu panowania poprzednich władców. Jeszcze do początku dziewiętnastego wieku noszono pantalony. Był to podstawowy element, z jakiego składała się bielizna damska, a nie tylko męska. Spodnie z białej bawełny, sięgające do kolan, nosili prawdopodobnie wszyscy, nie tylko monarchowie. Poza tym oczywiście obowiązkowy był gorset. Był to element, który sprawiał, że kobieta wyglądała zgodnie z ówczesnymi kanonami. Oczywiście nie była to zdrowa bielizna damska, szczególnie dla Pań, które miały duży biust, ale powszechnie stosowana, aż do dwudziestego wieku. Polscy królowie i królowe prawdopodobnie także stosowali pantalony czy gorsety.

bieliznaIch bielizna damska nie odbiegała od kanonów europejskich, najczęściej bowiem kupowali ją w tych samych centrach krawieckich we Francji czy Włoszech, gdzie tworzona była najbardziej ekskluzywna bielizna damska na świecie. Podobnie z resztą jest do dziś. Oglądając starodawne zabytki, do których należy także bielizna konrad, czasami trudno się nadziwić, jak nietypowe dziś rozmiary nosili królowie. Oczywiście byli niżsi niż my dziś, stąd ich bielizna damska była krótsza, dziś pewnie rzadko kto by ją założył. Po drugie, często panie nie miały talii osy, zwłaszcza królowe brytyjskie w późniejszym wieku, stąd zadziwiająca nas bardzo szeroka bielizna damska, jakiej były właścicielkami. Do dziś niestety niewiele wiemy o tym, jak wyglądała bielizna damska w czasach przed naszą erą. Z zachowanych materiałów wynika, że bielizna damska mogła się wtedy składać jedynie z przepasek na biodra, które wykonane były ze skóry i służyły przez wiele lat. Domyślamy się, że na względzie była tu nie tylko higiena, ale przede wszystkim utrzymanie tych miejsc w cieple.