Metale szlachetne są najlepszym materiałem na ozdoby zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Modna biżuteria sztuczna, wykonana z tworzyw i kamieni, łączonych przy pomocy drutu, niekiedy srebra to zupełnie inna klasa wyrobów i chociaż w niektórych przypadkach uznawana jest za wytwory artystyczne a ceny sięgają wysokiego pułapu, to jednak złoty pierścionek nigdy nie zostanie wyparty przesz szklane imitacje.

 

Szlachetna platyna

pierscionek-zloty

Metale szlachetne wykorzystywane do produkcji biżuterii to platyna, złoto i srebro. Nie bez powodu pojawiły się one w tej właśnie kolejności. Ustala ona stopień wartości i klasę wyrobów z danego metalu. Najszlachetniejsze i najcenniejsze są wyroby z platyny. Oprawiony w ten szlachetny materiał brylant jest doskonałym kandydatem na pierścionki zaręczynowe. Platyna ma w sobie naturalny blask podkreślający piękno brylantu. Podobny efekt można uzyskać stosując do oprawy rodowane białe złoto, ale jest ono mniej trwałe i o niższej wartości.

 

Popularne złoto

biżuteria złota

Złote wyroby są równie cenne jak platynowe, ale zajmują drugie miejsce w kolejce do prestiżu. Żółte złoto, zwłaszcza to o ciemnym odcieniu nie komponuje się z każdą odzieżą i sylwetką, przez co nie może być noszone na co dzień. Złoty łańcuszek czy kolczyki wymagają właściwej oprawy i nawet nieodpowiednia karnacja może z nimi kontrastować. Pierścionki zaręczynowe i codzienne są mniej wymagające, gdyż z reguły nie rzucają się w oczy, ale wymagają konkretnych odcieni lakieru do paznokci. Na prezent najbardziej uniwersalne są łańcuszki i przywieszki ze srebra czy złota, które można podarować praktycznie w każdej sytuacji.

 

Niewinne srebro

Najtańsze i najbardziej uniwersalne jest srebro, choć uważa się je za mniej prestiżowe. Daje jednak duże możliwości kształtowania, zwłaszcza większych formatów. Wprawdzie pierścionek ze srebra nie ma nieco mniejsze znaczenie niż złoty i może być podarowany na przykład córce na osiemnaste urodziny. Rzadko też wybiera się srebro na pierścionki zaręczynowe. Najbardziej osobisty pierścionek, przeznaczony na konkretną okazję i dla konkretnej osoby nie może być niskiej jakości, więc z pewnością najlepszy będzie ten ze złota lub platyny.