Nowoczesne wzornictwo zbliżające się w swoich tendencjach do futurystycznych, ekstremalnych projektów, niewiele przypominających klasyczne pierścionki, jakie znamy z czasów naszych babć narzuca coraz częściej tendencję do całkowitej prostoty i schematyzmu.

Ze współczesnego rzemiosła znikają skomplikowane wzory, wymagające doskonałej wprawy jubilera, albo niezwykle precyzyjnych technik wytwarzania. Nowoczesna biżuteria złota to już nie jest klasyczne piękno i artyzm, ale raczej technologia produkcji, oparta na cyfrowych wyliczeniach naprężeń materiału i optymalizacji szlifu kamienia.

Podobieństwo wzorów

Przeglądając oferty licznych sklepów można coraz częściej trafić na wzory bardziej przypominające klasyczną obrączkę niż typowy pierścionek. Jedyne różnice to wyjątkowo atrakcyjne zdobienie albo osadzone w obrączce kamienie. Trudno jednoznacznie określić, w którym momencie złoty pierścionek przestaje być pierścionkiem a staje się obrączką. Czy decyduje o tym poziom zdobienia, wprawiony kamień czy kształt? Jak podaje La Marqueuse, trendami są przede wszystkim różowe złoto oraz perły.

W zakładkach sklepów, w których sprzedawana jest biżuteria złota pod hasłem „pierścionki” można znaleźć i takie typowe proste obrączki ozdobione jedynie pojedynczym kamieniem. Z drugiej strony nowoczesne techniki zdobnicze pozwalają ze zwykłego krążka metalu zrobić arcydzieło sztuki jubilerskiej.

Niezwykłe kolory złota

Techniki polerowania, inkrustowania innymi materiałami, kamieniami, masami, różnorodne fakturowanie, grawerowanie w paski, rowki, kratę i inne ciekawe wzory, matowanie a nawet wykonywanie obrączek w formie ażurowej plecionki coraz bardziej zbliża je do pierścionków. Współczesne obrączki to także wzory powstające w wyniku łączenia kilku kolorów metali. Biżuteria złota zawsze nasuwa skojarzenia metalu o ciepłym, słonecznym odcieniu, jednak złoto w postaci naturalniej nie jest wykorzystywane w jubilerstwie.

Pomimo jego zalet, takich jak

  • kwasoodporność,
  • plastyczność,
  • trwałość oraz brak tendencji do utleniania się

złoto ma jedną wadę – jest bardzo miękkie. Kolor otrzymuje ono dzięki domieszkom niklu, palladu, cynku albo srebra. Czerwony kolor złota uzyskuje się dzięki miedzi, purpurę daje aluminium, kolor błękitny zapewnia gal a czarny – węgiel.